en

 

 

 

phys_faculty
Сайт фізфаку

 

index_page

 

free counters 

 

 

 


29 січня 2024

29 січня 2024 Вчена рада Харківського національного університету присвоїла аудиторії нашої кафедри ім'я видатного фізика, випускника кафедри 1953 року Марка Яковича Азбеля та підтримала ініціативу Ірини Яковлівни Колодної (Азбель) власним коштом заснувати Премію Марка Азбеля (Mark Azbel Prise) з метою вшанування пам’яті Марка Яковича Азбеля, видатного вченого-фізика, дисидента та організатора опору вчених радянському тоталітарному режиму для дослідників Харківського національного університету в галузі теоретичної фізики.

m.ya.azbel
Пропонуємо вашій увазі презентацію про М.Я.Азбеля, яку підготував зав.кафедри теоретичної фізики Г.І.Рашба

9 листопада 2023

9 листопада в стінах Каразінського університету у ЄрміловЦентрі відбувся урочистий захід з нагоди Всесвітнього дня науки в ім’я миру та розвитку «Наука попри війну». Серед нагороджених - доцент кафедри Єзерська О.В., яка отримала Подяку голови Харківської обласної державної (військової) адміністрації Всеукраїнського за керівництво роботою учениці 10 класу ХЛ № 89 Самарської Анастасії, яка стала переможницею конкурсу-захисту науково-дослідних робіт учнів-членів Малої академії наук України в секції "теоретична фізика".
podyaka
Новина на сайті університету

З сумом повідомляємо про те, що 10 травня 2023 року пішов з життя провідний інженер кафедри теоретичної фізики Олександр Якович Разумний.

1950-2023
(15.03.1950-10.05.2023)

Колектив кафедри теоретичної фізики імені академіка І.М. Ліфшиця


7 грудня 2022

У міжнародному видавництві Cambridge Scholar нещодавно була опубликована монографія професора О.М.Єрмолаєва та завідувача кафедри теоретичної фізики доцента Г.І.Рашба "Метод локальних збурень в теорії наносистем". Щиро вітаємо авторів з видатною публікацією у престижному виданні! Пропонуємо уривок з книги.

nanosystems
 

21 листопада 2022

21 листопада 2022 у змішаному форматі відбулося урочисте засідання ректорату присвячене 218-річчню заснування Харківського університету. Подяки за участь в спільнмому проєкті співробітництва з університетом Ханджоу (Кітай) отримали 6 викладачів фізичного факультету. Серед нагороджених - доц. нашої кафедри О.В.Єзерська. Вітаємо!


14 червня 2022

14 червня 2022 відбувся традиційний науковий семінар пам'яті проф. В.М.Цукерніка кафедри теоретичної фізики імені академіка І.М.Ліфшиця, відділу математичної фізики, відділу теоретичної фізики ФТІНТ НАНУ та відділу теоретичної фізики ІРЕ НАНУ, присвячений пам’яті проф. В.М.Цукерника (1927-2012). Семінар проведено на платформі Zoom. З науковими доповідями виступили проф. В.М.Конторович та проф. В.М.Звягін. Колеги та учні поділилися спогадами.
seminar_14.06.2022

19 листопада 2021

kaner_photo 19 листопада виповнилося б 90 років Емануїлу Айзиковичу Канеру. Е.А.Канер пішов з життя дуже рано, в 1986 році.

Е.А.Канер
є всесвітньо відомим вченим, співавтором двох відкриттів: циклотронного резонансу, який тепер називають резонансом Азбеля – Канера, та явища балістичного проникнення радіохвиль в метали – так званих мод Гантмахера – Канера, лауреатом Державної премії УРСР. Емануіл Айзикович працював в Інституті радіофізики та електроніки АН УРСР з момента його заснування в 1955 році, з 1965 очолював створений ним відділ теорії твердого тіла, паралельно багато років працював на кафедрі теоретичної фізики Харківського університету. Е.А. Канер працював редактором журналу «Solid State Communications».
Протягом багатьох роківучні та учні учнів Е.А.Канера проводили семінати, присвячені пам'яті їх Вчителя, розповідали про свої нові результати у галузі теорії електронних наносистем та споріднених областях теоретичної фізики.

На семінар приїжджали відомі вчені з різних країн. На жаль в цьому році карантинні обмеження не дозволили провести цю традиційну зустріч.


V_V_Ulyanov

17 жовтня 2021 року пішов з життя відомий фізик-теоретик Володимир Володимирович Ульянов. Це є непоправною втратою для фізичної науки, української фізико-математичної спільноти.
В.В. Ульянов народився 26 червня 1934 року у м. Харкові. З 1952 року життя Володимира Володимировича нерозривно пов’язане з Харківським університетом. Тут він пройшов шлях від студента до професора, завідувача кафедри теоретичної фізики. У 1957 р. закінчив фізико-математичний факультет ХДУ ім. О. М. Горького, в 1960 р. — аспірантуру у ака­деміка І. М. Ліфшиця. Потім, працюючи викладачем кафедри, він поєднував інтенсивну наукову роботу з викладацькою діяльністю. На фізико-математичному факультеті, а потім на фізичному В.В. Ульянов читав студентам все загальні курси теоретичної фізики, спеціальні курси, був ініціатором впровадження в навчальний процес нових методів теоретичної фізики. Його роботи, часто виконані в співавторстві зі студентами і аспірантами, були присвячені фундаментальним проблемам квантової механіки, статистичної фізики і кінетики, теорії магнетизму. Результати досліджень відображені в його численних статтях і оглядах, в навчальних посібниках і монографіях, в кандидатській та докторській дисертаціях.
Володимир Володимирович був фундатором впровадження комп’ютерних методів у наукові дослідження і навчальний процес. Багато уваги він приділяв організації та проведенню щорічних конференцій фізичного факультету, активним учасником яких він був у ранзі голови або члена Оргкомітету.
В.В. Ульянов був хранителем традицій наукової школи Ландау–Ліфшиця, до якої він належить. Крім опублікованої ним серії монографій і навчальних посібників він надрукував низку посібників з історії університету та фізичного факультету, серію спогадів про вчених-фізиків, про Дітей фізмату, про життя в двадцятому столітті. В.В. Ульянов підготував спецкурс «Теоретична фізика на фізичному факультеті», який мав значну виховну роль у підготовці майбутніх фізиків-теоретиків. Сприятливий вплив його особистості відчували не тільки його численні учні, а й колеги, фізики інших міст і країн. Для всіх нас він був взірцем Вчителя та Інтелігента.
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна висловлює глибоке співчуття рідним і близьким та розділяє гіркоту втрати. Світла пам’ять про Володимира Володимировича Ульянова назавжди залишиться у наших серцях!



27 вересня 2021

20 вересня 2021 року виповнилося 90 років професору-консультанту кафедри теоретичної фізики Валентину Григоровичу Піщанському. Усе Життя Валентина Григоровича пов'язане з університетом, з кафедрою теоретичної фізики, з ФТІНТ НАНУ.
27 вересня 2021 року на засідання Вченої ради ХНУ імені В.Н.Каразіна Валентину Григоровичу Піщанському було вручено металь імені В.К.Каразіна.

v.g.

Щиро вітаємо Валентина Григоровича з ювілеем!
Привітання від фізичного факультету


13 вересня 2021

13 вересня 2021 студенти групи Ф037 відвідали музейно-культурний комплекс ХФТІ. Дуже цікаву екскурсію провела співробітниця музею Кєпова Дар'я Юріївна.
KhPhTI_inside
Під час екскурсії в ХФТІ 13.09.2021. Поруч з історією фізики 20 сторіччя. https://www.instagram.com/p/CTw9oEhsFNv/...
KhPhTI_2_photos

 


31 серпня 2021

Вітаємо Іллю Марковича Гельфгата з присвоєнням звання "Герой України" та врученням ордена Держави!
hero

   24 серпня 2021 р. Президент України Володимир Зеленський вручив золоту зірку Героя України вчителю Харківського фізико-математичного ліцею № 27, викладачу центру довузівської освіти Каразінського університету І.М.Гельфгату.
   Ілля Маркович в 1973 році закінчив кафедру теоретичної фізики Харківського університету.
   Канд. фіз.-мат.наук, кавалер ордена «За заслуги» трьох ступенів, має звання «Відмінник народної освіти». Підготував багатьох переможців Всеукраїнських олімпіад з фізики. Загалом 16 його вихованців стали призерами Міжнародних олімпіад з фізики (з них 3 золоті медалі), Міжнародної олімпіади з астрономії та астрофізики.Багато років працює в 27 ліцеї. Серед випускників Іллі Марковича – кандидати та доктори наук, завідувачі кафедр у вищих навчальних закладах, колишні вихованці працюють у сфері загальної середньої освіти, керують підприємствами різних форм власності.
Новина на сайті ХНУ


30 серпня 2021

Вітаємо професора нашої кафедри Апостолова Станіслава Сергійовича з отриманням іменної стипендії Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук!
Fellowship_Apostolov

17 червня 2021

Вітаємо студентів групи Ф047 ГУЗЕНКО Анастасію, ЛАЗАРЄВА Павла, КАБАТОВУ Анну, ПИРОЖЕНКА Сергія, СВІЧКА Кирила з успішною здачею державного іспиту та захистом дипломних робіт!


12 червня 2021

З 6 по 12 червня во ФТІНТі пройшла друга міжнародна наукова конференція II International Advanced Study Conference CONDENSED MATTER & LOW TEMPERATURE PHYSICS 2021. Дуже приємно, що серед організаторів та учасників конференції багато випускників та студентів фізичного факультету.

cm-ltp-2021

ftint_conf_2021
Фото зі студентами та випускниками кафедри теоретичної фізики різних років

5 червня 2021

Молоді науковці ІРЕ НАНУ Ніна Квітка, Дмитро Кадигроб, Тетяна Рохманова, Станіслав Апостолов, Захар Майзеліс, Григорій Овчаренко, Максим Мазанов виграли грантову підтримку у конкурсі Національного фонду досліджень України "Підтримка досліджень провідних та молодих учених” (2020-2022 рр.) з проєктом «Квантові явища при взаємодії електромагнітних хвиль з твердотільними наноструктурами». Серед виконавців більшість є випускниками кафедри теоретичної фізки різних років, а Григорій Овчаренко (на фото - другий справа) зараз є студентом 3 курсу КТФ.
grant_dfd_ire

11 травня 2021

В режимі "онлайн" пройшов захист дипломних робіт магістрів студентами групи Ф067 нашої кафедри. Всі отримали максимальний бал. Щиро вітаємо наших магістрів - Максима Мазанова, Лілію Манченко, Анну Рябикіну, Ігора Сікачину, Григорія Тітікова!
Нагадаємо, що в 2019 група зайняла 1 місце в конкурсі на кращу групу університету.


27 квітня 2021

Вітаємо Захара Олександровича Майзеліза з успішним захистом докторської дисертації!

Захист відбувся 27 квітня 2021 року в ННЦ ХФТІ в онлайн режимі.

30 квітня 2021

З 26 по 30 квітня 2021 року в онлайн режимі на платформі Knit пройшла International Conference for Young Professionals in Physics and Technology (ICYPPT). Серед запрошених науковців були відомі вчені зі усього світу, зокрема Юрій Семенович Ківшар - випускник кафедри теоретичної фізики. Серед організаторів конференції: Манченко Лілія (6 курс КТФ), Гузенко Анастасія (4 курс КТФ), Даніела Глезіна (4 курс кафедра астрономії)
stud_conf yu.kivshar
co-chairs

9 січня 2021

9 січня в рамках вебінару по LaTeX, організованого Радою молодих вчених ІРЕ НАНУ спільно з Kharkiv Young Minds Section, відбувся перший онлайн семінар.
Пропонуємо вашій увазі запис лекції та практичного заняття, які провів зав. відділу теоретичної фізики ІРЕ НАНУ, проф. кафедри теоретичної фізики Станіслав Сергійович Апостолов.

latex part_2

Архів новин 2020-2012

Designed by O.V.Yezerska  © 2012